VI EDYCJA PRZYSTANKU ŻORY 12-13 Sierpnia 2023
V Edycja Przystanku Żory ROZPOCZĘTA
Dorzuć się i wpłać symboliczną wejściówkę

O festiwalu

Przystanek Żory to najpiękniejsza impreza, której pierwsza edycja odbyła się 6 i 7 sierpnia 2016 w Parku Cegielnia w Żorach. To idea zaistniała z inicjatywy mieszkańców Żor. Atmosfera wydarzenia była i jest taka, jaką żorzanie sobie wymarzyli – wspólne biwakowanie przy rozbrzmiewającej muzyce, integracja z innymi uczestnikami koncertów, do tego Namiot ASP z zaproszonymi gośćmi, warsztatami, wywiadami i atrakcjami dla najmłodszych… czyli klimat prawdziwie woodstockowy!

Poznaj najwspanialsze momenty z pierwszej edycji Przystanku Żory!

Skąd pomysł

Każdy mieszkaniec Żor wielokrotnie spotkał się z pomyleniem miasta Żory z Żarami, gdzie wcześniej odbywał się festiwal Woodstock. Następstwem tego podobieństwa były przypływy zagubionych Woodstockowiczów, którzy zaliczyli w swej podróży dodatkowy przystanek, przystanek Żory. W lutym 2016 miała miejsce dosyć zabawna sytuacja. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” napisał artykuł o Ewie Swobodzie, rekordowej biegaczce z naszego miasta, jednak pomylił Żory z Żarami i napisał, że to właśnie w Żorach odbywa się co roku Festiwal Woodstock.

 

 

O tym, jak kaczka dziennikarska przyczyniła się do powstania jedynego takiego wydarzenia w Żorach, można by było napisać książkę, zdecydowanie! Prawdę mówiąc, gdyby nie ona, nie byłoby tego wydarzenia.

Kim jesteśmy

Jesteśmy zmotywowaną do działania grupą mieszkańców miasta i chcemy zorganizować najpiękniejszy festiwal muzyczny w mieście, którego jeszcze dotąd tutaj nie było! Mamy głowy pełne pomysłów oraz niekończące się pokłady pozytywnej energii, co może gwarantować tylko sukces Przystanku Żory. Na co dzień przyczyniamy się do tego, by życie kulturalne w naszym mieście kwitło. Zajmujemy się głównie organizowaniem koncertów muzycznych, przeglądów artystycznych oraz imprez kulturalnych. Wspieramy Żory tak bardzo, jak tylko jest to możliwe!

Sztab ludzi odpowiedzialny za organizację i rozwój projektu liczy 13 osób, ale wydarzenie promujące pierwszą edycję na Facebooku zebrało ponad 7000 sympatyków! (stan na dzień 30.07.2016). Oficjalny fanpage cieszy się dużą popularnością i codziennie dochodzą nowi fani – obecnie liczy 3681 fanów (stan na dzień 25.05.2017).

Poznaj organizatorów Przystanku Żory.

Idea pomysłu

Przystanek Żory łączy ze sobą to, co najlepsze, czyli biwakowanie z muzyką. Swoją formą nawiązuje do ogólnopolskiego Festiwalu Woodstock przeniesionego na realia małego miasteczka, jakim są nasze Żory. Codziennie przekonujemy się, że wspólna praca może zaowocować unikalnym wydarzeniem zapadającym w pamięć, które ma szansę stać się imprezą cykliczną w mieście Żory.

Podczas Przystanku na scenie goszczą lokalne zespoły oraz osobistości. Pojawia się również Namiot ASP, który spotyka się z szerokim zainteresowaniem wśród uczestników wydarzenia. Odbywają się w nim m.in. wywiady, warsztaty, prelekcje czy zajęcia plastyczne dla dużych i małych dzieci.

To, co należy podkreślić, to fakt, że impreza jest darmowa dla wszystkich, a do tego niezarobkowa. Pieniądze na organizację pozyskiwane są z datków mieszkańców oraz od sponsorów. Żadna osoba zaangażowana w Przystanek Żory na tym nie zarabia, organizacja wydarzenia ma charakter pro bono. Wszystkie środki finansowe pokrywają koszty organizacji, jak scena, zabezpieczenie medyczne, ochrona, sanitaria oraz honoraria dla artystów.

Dla kogo?

Nieważne, czy masz lat 5 czy 105! Przystanek Żory nawiązuje do oryginalnego Festiwalu Woodstock i jest otwarty dla każdego uczestnika wydarzenia, niezależnie od wieku, koloru skóry czy poglądów na życie. Nie zamykamy się więc na jedną określoną grupę wiekową czy status społeczny, pragnąc dzięki temu zintegrować wszystkich mieszkańców miasta i stworzyć wyjątkowy, niepowtarzalny klimat!

Nasze kluczowe cele

  • Zaangażować i zmobilizować żorzan – wszystkich tych, którzy chcą poświęcić swój czas oraz inne środki na zorganizowanie tego typu imprezy w Żorach.
  • Nawiązać do ogólnopolskiego Festiwalu Woodstock, który odbywa się w Kostrzynie i przełożyć tamtejszy klimat na realia Żor, promując takie hasła jak: Zabawa. Radość. Muzyka. Razem!
  • Zaprezentować żorskie stowarzyszenia i osobistości. Chcemy w ten sposób pokazać, ile w Żorach dzieje się dobrego, ile jest wspaniałych inicjatyw i pozytywnych ludzi zaangażowanych codziennie w promocję naszego miasta.
  • Wypromować miasto na skalę regionalną i krajową.

Od żorzan dla żorzan

W marcu 2016 mieszkańcy Żor spotkali się na rynku, by nagrać materiał do konkursu Virgin Mobile, w którym można było wygrać 100 tysięcy złotych. W prace nad spotem reklamowym zaangażowało się aż 80 osób! Do tego oczywiście budżet 0 złotych (czytaj: zero złotych) i śmiechu co nie miara. W nagrywaniu wsparła nas Ewa Swoboda(dzięki, Ewa!), od której właściwie historia nasza się zaczęła. Nad całością czuwali filmowcy z firm Wideograf oraz Movie Master (dziękujemy!). Konkursu nie wygraliśmy, ale zyskaliśmy świetny materiał oraz bezcenne wspomnienia.

 

 

O tym, że jest to impreza, która mobilizuje i daje poczucie solidarności, świadczy również fakt, że dziennikarz i komentator stacji Eurosport, Adam Probosz, na wizji wspomniał o Przystanku Żory, zachęcając na jego przybycie. Adam Probosz to żorzanin, który w wieku 14 lat opuścił rodzinne miasto, ale wciąż czuje z nim więź i nie tylko na wizji, ale także w rozmowie z nami, wyraził swoje poparcie dla idei.

 

 

Ponadto stała ekipa tzw. Żorskich Woodstockowiczów nagrała materiał zapraszający na Przystanek Żory podczas trwającego Festiwalu Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Wsparcie okazali również: kabaret Łowcy.B oraz Faza z programu podróżniczego na Youtube „Przez Świat na Fazie”, którzy promowali sam Przystanek i zachęcali do wpłacania datków na rzecz Przystanku Żory. Wszystkie materiały wideo można obejrzeć na naszym oficjalnym kanale Youtube.

Najważniejsze wydarzenia

  • 19 luty 2016 – w głowach mieszkańców narodziła się myśl, że może zrobimy swój Przystanek
  • 22 luty 2016 – na Facebooku powstaje wydarzenie, które ma zbadać, czy jest w ogóle w tym potencjał (oficjalne wydarzenie na Facebooku)
  • 22 luty 2016 – na wydarzeniu na Facebooku powstaje ankieta, gdzie mieszkańcy zgłaszają zespoły, które chcieliby zaprosić do Żor (finalnie lista zespołów liczyła ponad 200 pozycji!)
  • 23 luty 2016 – już jest wiadome, że impreza ma potencjał (w zaledwie 24 godziny zyskujemy 900 osób ze statusem „weźmie udział” oraz 1300 osób ze statusem „zainteresowany”).
  • 29 luty 2016 – zostaje wysłany wniosek o dotację do Inicjatywy Lokalne w mieście Żory (do zdobycia 6 tys. zł)
  • 9 marzec 2016 – zostaje wysłany wniosek o dotację do Śląskie Lokalnie (do zdobycia 5 tys. zł)
  • 16 marzec 2016 – pozytywna decyzja: organizatorzy otrzymują 6 tys. zł w ramach dotacji Inicjatywy Lokalne
  • 19 marzec 2016 – 80 osób spotyka się na rynku miejskim, by nagrać materiał do ogólnopolskiego konkursu Virgin Mobile (zobacz wideo)
  • 12 kwiecień 2016 – mieszkańcy wspólnie na Facebooku tworzą „Kronikę sławnych żorzan”, czyli osób, które chcieliby zaprosić na Przystanek Żory, by te opowiedziały o sobie i swoich sukcesach
  • 18 kwiecień 2016 – przedstawiciele spotykają się z Prezydentem Miasta Żory Waldemarem Sochą, by przybliżyć mu ideę imprezy
  • 22 kwiecień 2016 – do inicjatywy dołącza Miejski Ośrodek Kultury w Żorach jako konsultant merytoryczny i wsparcie w organizacji
  • 7 maj 2016 – zostaje uruchomione konto bankowe do wpłacania datków przez mieszkańców
  • 24 maj 2016 – kabaret Łowcy.B nagrywa materiał zachęcający do wzięcia udziału w festiwalu i do wpłacania datków (zobacz wideo)
  • 25 maj 2016 – organizatorzy zaczynają przedstawiać gwiazdy, które wystąpią na Przystanku Żory
  • 1 czerwiec 2016 – uruchomiona zostaje zbiórka publiczna, czyli zbieranie pieniędzy przez wolontariuszy podczas wydarzeń w mieście oraz wystawione zostają puszki w lokalach i sklepach
  • 2 czerwiec 2016 – Faza z programu podróżniczego „Przez Świat na Fazie” nagrywa materiał wideo zachęcający do wpłacania datków (zobacz wideo)
  • 29 czerwiec 2016 – organizatorom udaje się pozyskać wsparcie ze strony Miasta i tym samym Miasto Żory staje się sponsorem głównym festiwalu
  • 4 lipiec 2016 – do inicjatywy dołączają żorskie firmy, które deklarują oddawanie 1% z miesięcznego utargu (przejdź do ich listy)
  • 6 lipiec 2016 – w miejskim urzędzie zostają złożone formalne dokumenty rejestrujące imprezę pod nazwą „Przystanek Żory”
  • 7 lipiec 2016 – zostaje ogłoszony pełny line-up – łącznie na Przystanku wystąpi 17 zespołów, w tym Oberschlesien, Closterkeller, Pro-Pain z Nowego Jorku, Coria, Carrion
  • 30 lipca 2016 o godz. 13.00 – na tydzień przed samą imprezą zostaje uruchomiona oficjalna strona www Przystanku Żory
  • 6 i 7 sierpnia 2016 – odbywa się najwspanialszy festiwal w mieście, którego frekwencja przechodzi najśmielsze oczekiwania (sprawdź liczby)
  • 4 październik 2016 – zapada decyzja o zorganizowaniu drugiej edycji festiwalu

… dalej dzieje się po prostu więcej, ponieważ organizatorzy zakasali rękawy i wzięli się ostro do pracy.