Niepełnosprawny Kacper Kudyba opowie o swoich sportowych sukcesach

Dodaj zdjęcie

Zapraszamy na niesamowitą opowieść o sportowych sukcesach i pasji, które przełamują każdą barierę, nawet tą fizyczną! Prelekcja pt. „Sport moim pomysłem na życie” niepełnosprawnego Kacpra Kudyba odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 14.00 w Namiocie ZPT. Kacper wystąpi z mamą Martą oraz zaproszonymi gośćmi. Poczytaj koniecznie jego historię!


Kacper urodził się we wrześniu 2003 roku z rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Od tamtego momentu jego życie było wypełnione wizytami u lekarzy. Pierwszą operację przeszedł tuż po narodzinach, kolejną w 3. tygodniu życia. Od tamtej pory był poddawany intensywnej rehabilitacji. Dzięki niej osiągnął stan, że potrafił samodzielnie chodzić z niewielką tylko pomocą drugiego człowieka. Niestety gdy Kacper wszedł w fazę intensywnego wzrostu, niedowład kończyn dolnych pogłębił się i chłopiec musiał znów polegać na kulach i wózku inwalidzkim. W 2011 roku przeszedł kolejną skomplikowaną operację. Wraz z wiekiem i wzrostem jego nogi muszą dźwigać coraz większy ciężar, co w efekcie może doprowadzić do konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim już na stałe.

Wydawałoby się, że za tą trudną historią kryje się chłopak zmęczony ciągłą rehabilitacją i walką z własnymi słabościami. Nic bardziej mylnego. Kacper jak każdy chłopiec w jego wieku jest pełen życia, ma przyjaciół i swoje pasje. I to jakie! Jest członkiem Integracyjnego Klubu Sportowego Cieszyn i dzięki swojej ciężkiej pracy oraz zaangażowaniu zaczął odnosić spektakularne sukcesy. W maju tego roku podczas Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych Osób Niepełnosprawnych wywalczył złoty medal w rzucie oszczepem, zajął również bardzo dobre miejsca w innych konkurencjach. Na przełomie czerwca i lipca wziął udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji w Lekkoatletyce, z których wrócił z kolejnymi medalami: srebrnym i brązowym. Ukoronowaniem tych fantastycznych startów było powołanie Kacpra na obóz kadry narodowej juniorów. Który czternastolatek w Żorach może pochwalić się takimi osiągnięciami? Dodajmy, że oprócz tego Kacper pływa, jeździ na handbike’u, jeździ konno, na nartach mono-ski!

Nie pierwszy raz okazuje się, że zapalony sportowiec, jakim jest Kacper, może liczyć na solidarność ze strony innych sportowców. W maju tego roku dwóch siatkarzy, kapitan Jastrzębskiego Węgla, Patryk Strzeżek i jego kolega z MKS-u Będzin, Mateusz Przybyła, wyruszyli na szaloną wyprawę autostopem do Bombaju, by zebrać pieniądze na wózek inwalidzki dla Kacpra. Cała podróż zajęła im 56 dni, podczas których wzbudzili zainteresowanie nie tylko Azjatów (z pewnością zafascynowanych ich imponującym wzrostem), ale także wielu polskich gwiazd ze świata sportu i mediów, które wsparły przyświecający im cel. Losy wyprawy można prześledzić na facebookowym profilu „Autostopem do Bombaju”.

Więcej o swojej sportowej pasji i fantastycznych przeżyciach ostatnich miesięcy Kacper opowie osobiście podczas prelekcji w namiocie ZPT w sobotę 12 sierpnia, o godzinie 14.00.

Zobacz pełny program ZPT

Kacper Kudyba Zory

Kacper Kudyba Zory

Pomóż Kacprowi

Kacprowi można pomóc, wpłacając datki niezbędne na rehabilitację i leczenie.

Numer kont:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa

Bank BPH S.A.
Nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
Tytułem: Kudyba Kacper Adam 18852 darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Bank BPH S.A. (darowizny w ramach zbiórki publicznej)
Nr konta: 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
Tytułem: Kudyba Kacper Adam 18852 darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Więcej szczegółów na stronie www.kacperkudyba.pl

Kacper Kudyba Zory