Prelekcja: Lodowe pływanie z KS Silesia Winter Swimming

Dodaj zdjęcie

Zimowe pływanie nie jest sportem, który cieszy się w naszym kraju popularnością. Ba! Większość z nas pewnie nigdy o nim nie słyszała. Pływanie i zima kojarzą się z tzw. morsami, a co powiecie na to, że w lodowatej wodzie można pływać nawet na Arktyce? Więcej o lodowym pływaniu usłyszycie w niedzielę o godz. 17.15. Zapraszamy!

Historia lodowego pływania

Wszystko zaczęło się na początku XX wieku w Czechach, gdzie Alfred Nikodém zainicjował utworzenie sekcji ratownictwa, mającej się specjalizować w pływaniu w lodowatej wodzie. Następstwem czego, w 1923 roku publicznie zaprezentował nową dyscyplinę sportową, której pierwotną ideą było właśnie ratowanie życia. Później w Pradze został założony pierwszy klub zimowych pływaków. Po II wojnie Światowej zimowe pływanie uzyskało w Czechach status oficjalnej dyscypliny sportowej, powstał Czeski Puchar.

Co to wszystko ma wspólnego z Polakami? W latach 70. Czesi podjęli próbę eksportu tej dyscypliny na inne kraje, m.in. do Polski – jednak bez powodzenia. Idea została jednak odkryta w Polsce na nowo w 2007 roku i członkowie dzisiejszego Klubu Sportowego Silesia Winter Swimming zadebiutowali wówczas w zawodach Czeskiego Pucharu, w których od tamtej pory regularnie biorą udział. W 2014 r. postanowili ponownie zainicjować zimowe pływanie na polskiej ziemi (a raczej wodzie?) i zorganizowali pokazowe zawody w Katowicach. Na linii startu pojawiło się wtedy zaledwie 4 (!) uczestników. W 2017 roku było ich już jednak 146, zawody organizowane co roku urosły do rangi Mistrzostw Polski i są zaliczane do Pucharu Świata organizacji IISA (International Ice Swimming Association).

Sukcesy KS Silesia Winter Swimming

Klub Sportowy Silesia Winter Swimming, którego członków będziemy mieć przyjemność gościć w Strefie ZPT, został założony w maju 2015 r. przez pasjonatów zimowego pływania celem popularyzacji i rozwoju tego sportu w naszym kraju. Inicjatorami byli Łukasz Tkacz, Leszek Naziemiec oraz Marek Grzywa – aktualnie stanowiący zarząd Klubu.

Oprócz organizacji ww. zawodów Klub ma na swoim koncie m.in. organizację pokazu pływackiego „Odra Zimową Porą”, połączonego ze zbiórką funduszy na Klinikę Budzik, autorską akcję „Lodowy pływak”, współorganizację sztafety pływackiej przez Morze Bałtyckie „Balviten Balti Challenge” z Dziwnowa do Szwecji, działalność edukacyjną oraz utworzenie polskiej komórki organizacji IISA.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w historii Klubu jest zakończoną sukcesem wyprawa pływacka na Arktykę „Balviten & KLG SA Arcti”. Podczas wyprawy udało się m.in. dokonać najdłuższych w historii przepływów w warunkach arktycznych, mając na sobie jedynie czepek, kąpielówki i okularki pływackie. Czterech pływaków (Leszek Naziemiec, Łukasz Tkacz, Marek Grzywa oraz Ram Barkai – pływak z RPA, który był gościem wyprawy) pokonało tzw. „Lodową Milę” czyli przepłynięcie dystansu min. 1 mili (1609 m) w wodzie o temperaturze poniżej 5ºC w „letnim” stroju pływackim (kąpielówki/strój kąpielowy, czepek, okularki pływackie). Ponadto członkini Klubu, pływaczka Kinga Korin, dokonała najdłuższego w historii przepływu kobiecego pokonując dystans 1090 m.

Wyprawa oprócz osiągnięć sportowych miała też wymiar naukowy: opiekun medyczny wyprawy dr Michał Starosolski wykonywał podstawowe badania medyczne oraz obserwacje możliwe do wykonania w tak spartańskich warunkach. Będą one stanowiły część badań, które finalnie mają stanowić pracę naukową pogłębiającą wiedzę na temat hipotermii oraz dokonać rewizji dotychczasowej wiedzy medycznej na tej płaszczyźnie.

Więcej o działalności Klubu można dowiedzieć się na stronach: