Adam Rożek i Krzysztof Jarczyk opowiedzą o swojej pasji – wspinaczce skalnej

Dodaj zdjęcie

W sobotę 12 sierpnia o godzinie w 13.00 w namiocie przy hali MOSiR odbędzie się spotkanie z żorzanami, którzy od lat interesują się wspinaczką skalną oraz alpinizmem. Adam Rożek i Krzysztof Jarczyk opowiedzą o swojej pasji, o szczytach, jakie zdobyli i o tym, jak się przygotować do wspinaczek górskich. Na pewno będzie to bardzo owocne spotkanie, zatem zapraszamy!

Adam Rożek, 32 lata

Swoją przygodę z górami zaczął już w najmłodszych latach, spędzając całe wakacje w Górach Stołowych. To właśnie tam, obserwując wspinaczy, którzy wspinali się na samotne piaskowcowe iglice, zrodziła się w nim fascynacja wspinaczką skalną. Pierwsze kroki we wspinaniu rozpoczął w 1999 roku w Żorach, jego celem była stara ceglana stodoła. Następna na jego liście była ściana wspinaczkowa Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju. W niedługim czasie zaczęły się również pierwsze wyjazdy wspinaczkowe na ostańce Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dzięki zainteresowaniu wspinaczką skalną miał możliwość wspinać się i zwiedzić wiele pięknych miejsc na świecie. Zdobywając dalsze doświadczenie wspinaczkowe, spróbował także swoich sił we wspinaniu górskim w Tatrach. Zaowocowało to poprowadzeniem wielu dróg w wielkich ścianach w Dolomitach, Alpach i górach Kaukazu. Realizował się także w górach, zdobywając coraz to wyższe i trudniejsze szczyty.

Sam tak o sobie mówi: „Wspinanie jest moją życiową pasją, którą chętnie dzielę się z innymi, przekazując im swoją wiedzę jako instruktor wspinania. Całe moje życie to droga w góry i do góry”.

adam rożek
Adam roziu wspinaczka
Adam roziu alpinisci

Krzysztof Jarczyk, 39 lat

Jego pierwsza styczność z górami miała miejsce jeszcze w podstawówce, kiedy wędrował po Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Kilkanaście lat później, mając 26 lat, spróbował swoich sił we wspinaniu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zdobywając coraz większe umiejętności, zapragnął wspinać się w Tatrach i Alpach. Zdobył między innymi takie szczyty jak Elbrus, południową Uszba, Grossglockner, Matterhorn, Piz Badile, Gerlach. Od 2008 roku jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Sam tak o sobie pisze: „Najbardziej we wspinaczce lubię wolność i przygodę, jakie się za nią kryją. To właśnie one najbardziej mnie pociągają i sprawiają, że wspinaczka jest moją wielką pasją”.

krzysztof jarczyk zory wspinaczka
krzysztof jarczyk zory
krzysztof jarczyk zory 2